Принудителните ваканции, които бяха обявени във връзка с епидемиологичната обстановка, се оказаха тласъка, който беше необходим за разработването на програми за дистанционно обучение. Невъзможно е, особено в края на учебната година, да се прекъсне образователният процес, без да се избегне изоставане в учебната програма. В тази връзка, Министерството на образованието и науката възложи задачата – тези училища, в които има техническа възможност да организират часове за ученици у дома, дистанционно, за времето на карантината.
В ЧСУ „Юрий Гагарин“, готовността за тази форма на обучение се осигурява от иновативната ERP система, която беше внедрена в началото на учебната година. Какво е ERP система? Това е уеб – базирана платформа, в която може да се организира пълноценен учебен процес не само когато децата присъстват на уроците физически, но и дистанционно.
Когато стана ясно, че от 16 март часовете в училище не могат да се възобновят, педагогическият състав и IT-отделът на ЧСУ „Юрий Гагарин“ свършиха чудесна работа и за рекордно кратко време стартираха ERP системата в режим на ефективно дистанционно обучение за учениците.
Още на 15 март всички лични акаунти на учениците бяха проверени и актуализирани, подготвен и внесен в тях бе график на уроците за следващата седмица. В същия ден, всички учители завършиха допълнителен курс по подготовка за онлайн – преподаване, използвайки ERP системата. За да бъде ефективно организиран образователният процес, в ERP системата бяха създадени и публикувани вътрешни правила за дистанционно обучение.
Така, на 16.03.2020г., учебният процес бе дистанционно възобновен!
ЧСУ „Юрий Гагарин“ е едно от малкото образователни институции, които започнаха да провеждат дистанционно обучение, посредством виртуални класни стаи за толкова кратко време. Провеждат се уроци, на децата се дават контролни и домашни работи, учениците могат да се свързват с учителите, да задават въпроси и да получават консултации. Наред с образователните задачи има и познавателно-развлекателни.
В същия ден се проведе втората част от онлайн-обучението за учители, за създаване на виртуална класна стая, където е възможна видео и аудио комуникация, презентации, виртуални диктовки, посещения на виртуални музеи и художествени галерии и др. Виртуалните класни стаи дават възможност на децата да общуват в реално време, по време на междучасията.
На 18 март тествахме разширените функции на платформата и проведохме първия интегриран виртуален урок по българска кухня и IT.
Ежедневно, към РУО се подава справка за обхванатите ученици в е-обучението, за наличните им интернет и електронни устройства.
В ЧСУ „Юрий Гагарин“ започна да работи виртуалният кабинет на нашия психолог, който провежда групови и индивидуални занятия и консултации. Процесът на развитие на личността на детето трябва да бъде непрекъснат и динамичен, новите методи позволяват това да се гарантира. Стартирахме Рубрика – „Ще се справим заедно“, където психологът на училището споделя важна информация и съвети за справяне с тревожността и стреса, породени от ситуацията.
На 21 март се проведе акция наречена „шарени чорапки“ в подкрепа на хората със Синдром на Даун. На 22 март се проведе мероприятие в чест на Деня на водата, нашите ученици и учители отбелязаха и Благовещение на 25 март. Сега се разглежда въпроса за отбелязване на Патронния празник на училището (10 април) в онлайн-режим.
В ЧСУ „Юрий Гагарин“ работи и виртуална класна стая за децата в подготвителна група. Нашите най-малки деца също учат и играят онлайн със задължителното присъствие на един от родителите.
Провеждането на педагогически съвети и родителски срещи също е прехвърлено в онлайн-режим, обсъждат се всички належащи проблеми, решават се организационни въпроси, учителите споделят своите практики и предизвикателства.
Получаваме много благодарности от родителите на нашите ученици за организацията и провеждането на дистанционното обучение. Родителите, като активни участници в процеса, правят предложения и коментари, на практика, в онлайн режим, ние можем да отговорим на тях и да направим корекции много бързо.
И учениците, и учителите отбелязват много положителни аспекти, които са заложени в системата на дистанционно обучение. Електронната образователна среда дава възможност за по-голямо използване на възможностите на информационното поле, децата откриха, че компютърът и таблетът могат да служат не само за игри. Сега няма смисъл просто да се дава на учениците някакъв обем от информация, който те могат да намерят с едно щракване на мишката. Новите методи и форми на обучение са уместни, когато учениците, под ръководството на учител, решават някаква интересна задача, която изисква интегриране на техните знания и навици, работа в екип.
Ръководството на училището, отчитайки всички тези предимства, реши да проучи възможността (от гледна точка на нормативната база) от следващата учебна година да включи дистанционното обучение в списъка на образователните продукти на ЧСУ „Юрий Гагарин“.
Нашите учители търсят, създават свои програми, представят своя опит за преценка от колеги и ученици. Всичко тепърва предстои! Едно е ясно – ще се справим. И всичко това – благодарение на ентусиазма, професионализма, отговорността на нашите учители и целия екип на училището.
Бихме искали да благодарим на нашите ученици за готовността им да участват в съвместния творчески процес, в какъвто се превърна дистанционното обучение в нашето училище! Специални благодарности на родителите, които правят всичко възможно за осъществяването на обучението!
,