Точно преди 80 години, на 22 юни 1941 г., многомилионния Съветски съюз се събужда без да знае, че животът на хората е променен, и оттук нататък ще се дели на „преди“ и „след“.
Неделя сутрин. Хората все още спят, или правят планове за топлия летен ден – да отидат на футболен мач, или на театър, а абитуриентите се готвят да срещнат първата си любов в живота… Съдбата е отредила друго, и безвъзвратно променя животите на толкова много хора.
Още от 03.15 ч. сутринта самолети бомбардират спящия Киев, а само през тази нощ жертвите са над 200 души. Така посред нощ, в 3.15 ч. започва Великата отечествена война, в която фашистка Германия напада Съветския съюз.
Войната продължава точно 1418 дни и нощи, и завършва с превземането на Берлин. Според различни данни Съветският съюз дава между 26 и 30 милиона жертви. Провалени надежди и мечти, съсипани животи, разрушени градове, множество вдовици, сираци и инвалиди – това е останало след войната. А съдбите на още милиони са съсипани дори след края на войната.
В памет на Деня за възпоменание и траур в Комплекс „Камчия“ бе проведена инициативата “Паметна свещ“. Огънят на тези свещи гори в памет на всички тези герои, загинали в името на мира; и дава надежда, че хората могат да бъдат обединени и да не допускат повторни кръвопролития.
В ЧСУ „Юрий Гагарин“ бе проведен открит „Паметен урок“, а по радиото прозвуча предаване с исторически записи от началото на войната. Ученици от училището отбелязаха Деня с минута мълчание, а пред маршал Толбухин и героите от войната бяха положени 80 карамфила.